Answer:
Ending inventory at retail = $902,000
Ending inventory at cost = $550,424
Explanation:
Kindly check attached picture
Answer:
The correct answers are letters "B" and "D".
Explanation:
The global service system of Theo Chocolate provides a great opportunity for some of its staff to get a <em>deeper insight into how the company's different markets work</em>. Operations in different regions include coping with different cultures which also include talking about different people and consumer patterns. Thus, all this information can be collected by the employees who are sent for one year to work in those regions.
Furthermore, chances of <em>diversification chances may appear in spotting the opportunities</em> of Theo Chocolate in foreign markets. The organization must ensure that the members sent for the exchange experience are well trained to get the most out of the global service program.
The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer:
Diminishing marginal product of labor.
Explanation:
Remembering the law of diminishing marginal product which states that by additing unit of labour, while keeping other factors constant would over time lead to lesser output of labour.
Thus one may expect a sports team who continues to add players (additional unit of labour) to its roster above the minimum in the field would eventually not lead to increase efficiency in the field since other factors are kept constant such as increase training for players.
Answer:
I used an excel spreadsheet to calculate this:
the least squares regression line:
y = a + bx
y = $2,752 + 3.87x
where y = total cash wash costs and x = rental returns
fixed costs = $2,752 per month
variable cost = $3.87 per car washed