The value of a share of KTI's stock today is closest to 9.5% , 0.004375
.
Explanation:
Investment Investment (ROI) is an investment performance metric used to evaluate or compare the success of a variety of investment operations.
In addition to the spending price, ROI aims to explicitly calculate the make value of a single project.
g = retention rate
ROI = 0.75*13% = 9.5%,
Price = 1.75/(0.10-0.0975) = 0.004375
The decision that must the government of a country make and choose between increasing military spending and subsidizing wheat farmers is an example of <span>a guns or butter issue.
</span>The phrase "guns or butter" refers and explains the relationship between two goods that are important for a nation's economic growth. I<span>ncreasing military spending and subsidizing wheat farmers are both important.</span>
Answer: Andrew should look to find the information in SFAC No. 7. The level of the conceptual framework that his new knowledge will apply to is level 3.
Explanation:
From the question, we are informed that Andrew has been asked to estimate future cash flows for his company and that he is having a hard time remembering how to estimate future cash flows from his accounting classes.
Andrew should look to find the information in SFAC No. 7. The level of the conceptual framework that his new knowledge will apply to is level 3.
Given the data in the problem, we can calculate the cost of production for each bucket:
one bucket requires:
500 grams of plastic and one-half hour of direct labor.
The plastic costs $10.00 per 500 grams and the employees are paid $15.00 per hour.
Therefore, one bucket costs (material and labor):
$10.00 + $15.00 * (1/2 hour) = $17.50 per bucket plus (1.10 * $7.50) = $25.75
for 380 buckets :
$25.75 * 380 = $9785
This value only represents the cost of production of 380 buckets for the month of March. <span />
I would fire them because they broke the clause and caused issues because of it