Total No of Units=12600+23400
=36000 units
Ski=12600/36000=35%
Snorkel=23400/36000=65%
Answer:
The invoice price of the bond will be $100,127.88
Explanation:
Bonds are nothing but the debt instrument which a company uses to raise capital from the general public, these bonds can be of both short and long term period.
In the question it is given that bond has a coupon period of 182 days which means the bond is of short term period. Coupon rate of 7% means the bond gives the interest of 7% to its holder semiannually every year on January 15 and July 15.
It is given that the ask price for the bond on January 30 is 100.125 percent on par value of the bond which we are assuming to be $1000, which means the ask price is
$1000 X 100.125 = $100,125 ( ASK PRICE)
now we have to calculate the interest, remember the semiannually payment of interest has already been made on January 15 which means we have to find interest for only 15 days which will be taken out on par value
INTEREST = $1000 x 7% x 15 / 30
= $1000 x .07 x 1/ 2
= $35
INVOICE PRICE = INTEREST X \frac{TOTAL \: NUMBER \: OF \: DAYS}{COUPON \: PERIOD} + Ask price
= $35 X 15 / 182
= $2.884
Now adding this amount in to ask price
$100,125 + $2.884
= $100,127.88 ( INVOICE PRICE)
If Ray earns $900 a week and deductions are 28% Ray's take home pay is:
$648 a week
If we assume that the deductions of 28% are taken out of the $900 weekly we will multiply 900 by 0.28 = 252. Then subtract 252 which is the deduction amount from the 900 and we end up with take home pay of $648.
Answer:
Financial manager.
Explanation:
Financial managers have the responsibility of tendering to the financial health of an organization. They produce financial reports, direct investment activities, and develop strategies and plans as well as data analysis for the long-term financial goals of their organization. Keisha Hunter keeps track of day-to-day operational data to make sure her employer has enough cash to run the business and will determine if and when the company she works for should open a second distribution center.
Answer:
123.63 million
Explanation:
From the given information:
The total value for the firm is $200 million
The face value of debt is $110 million
Maturity of debt = 3 years
Risk free rate = 5 %
Standard deviation of return = 60%
Using Black-Scholes Option Pricing Model, the equity worth is computed in an Excel file and the screenshot is show in the image attached below.