Answer:
1 ) Variable Overhead Rate Variance = ( SR - AR )* AH
= ( $21 - $20) 3,500
= $3,500 Favorable
2 ) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
Explanation:
TOTAL = Standard cost - Incurred cost
Standard Cost = $70,000 + $4,550
= $74,550
Standard Rate = $74,550 / 3,550
= $21
cost incurred = AR * machine hours
cost per machine hour = $70,000/3,500
=$20
2) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
AR = $57,021/2,290 = $24.9
AR = Actual Rate
SR = Standard Rate
AH = Actual hours
Answer:
Company output will be maximized if Calvin makes all the decals and Hobbes makes all the chains.
-Calvin has a comparative advantage for making decals.
-Hobbes has a higher opportunity cost for making decals than Calvin.
Explanation: Each partner should focus on the task where he has a comparative advantage.
In the situation of Calvins: if someone has a comparative advantage in producing something, that means he also has a lower opportunity cost in practicing that object.
In the situation of Hobbes: if he has a higher opportunity cost for making decals, then Calvin has a lower opportunity cost for making decals.
Answer:
a. According to the company's accounting system, what is the net operating income earned by product D14E? (Net losses should be indicated by a minus sign.)
b. What would be the financial advantage (disadvantage) of dropping product D14E? Should the product be dropped?
- financial disadvantage of discontinuing the produce is -$68,000, so the company should not discontinue the product since its losses would increase
Explanation:
total sales $670,000
- variable expenses $295,000
- fixed manufacturing expenses $246,000
- fixed selling and administrative expenses $194,000
net loss = $65,000
if product D14E is discontinued, $196,000 + $111,000 = $307,000, of fixed expenses can be avoided, but $133,000 are not avoidable. if the company discontinues the product, its losses will increase by $133,000 - $65,000 = $68,000
Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.
Answer:
The answer is: D) On average, the number of copies made each day was about 24 copies per day away from the mean, 258.
Explanation:
Mean: to calculate the mean of an statistical sample, you add all the data points and then divide by the total number of points, in other words is the average value.
Standard deviation: measures how spread out the values are from the sample's mean. The larger the standard deviation, the more spread out the values.