answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
2 years ago
12

Devon had a starting balance of $54.00 in his savings passbook. He made these transactions: deposits of $54.87 and $86.35; withd

rawals of $45.00 and $27.50; interest $2.50. What is his final balance
Business
1 answer:
Zielflug [23.3K]2 years ago
5 0

Answer:

$125.22

Explanation:

You might be interested in
1. pasar la aspiradora 2. arreglar la sala 3. barrer el sótano 4. lavar la cafetera 5. no ensuciar el piso de la cocina
Pavlova-9 [17]

Answer:

1. Pase la aspiradora.

2.  Arregle la sala.

3. Barra el sótano.

4. Lave la cafetera.

5. No ensucie el piso de la cocina.

Explanation:

To complete this exercise, you should give instructions to people cleaning a house by changing the verb phrases into formal commands or imperatives.

The translation:

1. Vacuum.

2. Tidy the room.

3. Sweep the basement.

4. Wash the coffee maker.

5. Do not dirty the kitchen floor.

4 0
2 years ago
On January 1, 2020, Cougar Sales, Inc. issued $15,000 in bonds for $14,700. They were 6-year bonds with a stated rate of 9%, and
PSYCHO15rus [73]

Answer:

$700

Explanation:

If a bond is issued at a lower price than the face value of the bond, then the bond is issued on the discount. This discount is amortized over the bond's life. This amortization will be expensed as Interest Expense.

Discount = Face value - Issuance price = $15,000 - $14,700 = $300

Bond's Life = 6 years

Amortization of discount = $300 / 6 = $50 annually = $25 semiannually

Coupon Payment = Face Value x coupon Rate = $15,000 x 9% = $1.350 annually = $675 semiannually

Interest Expense Includes both the coupon payment and discount amortization for the period.

Interest Expense = $675 + $25 = $700

4 0
2 years ago
Hana Coffee Company roasts and packs coffee beans. The process begins by placing coffee beans into the Roasting Department. From
nydimaria [60]

Answer:

Unit Information

Units charged to production:

Inventory in process, July 1                  30000

Received from materials storeroom <u>155000  </u>

Total units accounted for                       185000

<em><u>Units to be assigned costs: </u></em> Equivalent Units

           Whole Units         DM     Conversion

Beginning          30,000    0          27,000

Std and comp  119,000 119,000  119,000

Transferred to  149,000 119,000 146,000

Ending                    36,000  36,000   16,200

Total units         185,000 155,000 162,200

                           Materials Conversion (labor + overhead)

Total costs for the month  620,000 123,272

Total equivalent units      155,000 162,200

Cost per equivalent unit  $4.00       $0.76

                 DM            Conversion           Total

Beginning                                           $121,800.00

Incurred      $620,000.00   $123,272.00  <u> $743,272.00 </u>

Total costs accounted for                             $865,072.00

Beginning             $121,800.00

To complete            <u>   $20,520.00 </u>

Total beginning    $142,320.00

Std and comp        <u>  $566,440.00 </u>

Trasnferred             $708,760.00

Ending                           <u>    $156,312.00 </u>

Total costs assigned       $865,072.00

Explanation:

First we calcualte the physical units.

then the equivalent units.

we solve for equialent cost per unit by dividing the cost of the period by the equivalent unit

then, we make the cost reconciliation

notice how the cost accounted (beginning + incurred during the period)

matches the cost assigned (trasnferred + ending WIP inventory)

4 0
2 years ago
If the distribution of water is a natural monopoly, then (i) multiple firms would likely each have to pay large fixed costs to d
Afina-wow [57]

Answer: the correct answer is B. (i) and (iii) only

Explanation:

A natural monopoly is a monopoly in an industry in which huge infrastructural costs and other fences to entry relative to the size of the market give the largest supplier in an industry, often the first supplier in a market, an overwhelming advantage over potential competitors.  

(i) multiple firms would likely each have to pay large fixed costs to develop their own network of pipes. This is true but often times it is just one big company the one that serves the whole market or a partnership of two or (rarely) three companies that works as a big company.

(iii) a single firm can serve the market at the lowest possible average total cost.  This is true because a natural monopoly has scale economies that's why it can offer the lowest possible average total costs.

3 0
2 years ago
In China, Starbucks is standardizing its operations while simultaneously decentralizing some decision-making responsibility to l
VashaNatasha [74]

Answer:transnational is the answer

Explanation:have a great day

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How many more rupees would 20 000 euros buy at peak exchange rate than at closing point?
    6·1 answer
  • When the floor rusted through on her old car, kelly knew she had a problem. logically, kelly's next step in the consumer decisio
    13·2 answers
  • Sunshine’s Organic Market sells organic produce. Assume that labor is the only input that varies for the firm. The store manager
    6·1 answer
  • A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by adding a new machine. Two alternatives, A and B, have
    7·2 answers
  • ______(1)______ is an application of commercial photography used to sell a service or product, where as ______(2)______ is an ap
    6·2 answers
  • Becky only eats out at Macaroni Grill and eats out three times per month. She receives a raise from $33,200 to $33,500 and decid
    8·1 answer
  • Assume that more corn is used to produce ethanol. Simultaneously, more effective control of pests and weeds occurs during farmin
    7·1 answer
  • Workers picking strawberries can pick 100 baskets an hour, but the value of 20 baskets is all it costs the employer to pay them
    13·1 answer
  • Microsoft and a smaller rival often have to select from one of two competing technologies, A and B. The rival always prefers to
    5·1 answer
  • Rent Versus Buy. Alex Guadet of Nashville, Tennessee, has been renting a two-bedroom house for several years. He pays $900 per m
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!