Answer:
30%
Explanation:
Given that,
In year 1:
Dave's Deli sales = $1,000
Bertha's Burgers sales = $1,500
In year 2:
Dave's Deli sales = $1,300
Bertha's Burgers sales = $1,800
Therefore,
percentage change in sales for Dave:
= [(Change in sales) ÷ sales in year 1] × 100
= [($1,300 - $1,000) ÷ $1,000] × 100
= ($300 ÷ $1,000) × 100
= 0.3 × 100
= 30%
Therefore, the Dave's sales increases by 30%.
Answer:
$1,275,000
Explanation:
The computation of the contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution margin = Sales - variable cost
or
Selling price per unit - variable cost per unit
And, the direct material per unit, direct labor per unit, and the Variable overhead per unit are variable cost
So, if 50,000 units are sold, the contribution margin per unit is
= 50,000 × ($33 - $1.50 - $2.50 - $3.50)
= $1,275,000
Answer:
<u>4 bushels, 2 bushels, Bellisima, Euphoria</u>
Explanation:
Remember, opportunity cost as used in this context<em> refers to the loss of other profit alternatives when one alternative is chosen</em>. In this scenario if we consider the two neighboring countires called Acadia and Euphoria. Both have 4 million labor hours per month that they can use to produce corn, jeans, or a combination of both.
Euphoria produces <em>4 bushels of corn per hour and 16 pairs of jeans</em><em>. </em>Acadia produces<em> 5 bushels of corn per hour and 10 pairs of jeans.</em> Euphoria produces <em>12 million bushels of corn and 16 million pairs of jeans</em> and Acadia produces <em>5 million bushels of corn and 30 million pairs of jeans.</em>
<em></em>
<u>Euphoria's opportunity cost of producing one bushel of corn is</u>
= 4 pairs of jeans and
<u>Acadia's cost of producing one bushel of corn is </u>
= 2 pairs of jeans.
Finanlly, It is obvious that Acadia has the comparative advantage of producing corn, and Euphoria has the comparative advantage of producing jeans.
Answer:
$12,650,000.
Explanation:
Reserves is the total amount of a bank's deposit that is not given out as loans
Reserves = Deposits - outstanding loans
Required reserves is the percentage of deposits required of banks to keep as reserves by the central bank
Required reserves = reserve requirement x deposits
0.09 x 415 million = 37.35 million
Excess reserves is the difference between reserves and required reserves
50 million - 37.35 million = 12.65 million
Answer:
c. $4,025,200
Explanation:
The computation of the total cash receipts from sales and collections in April month is shown below:
= April sales × cash sales percentage + April sales × credit sales percentage × collection month percentage + March sales credit sales percentage × Following month collection percentage
= $4,000,000 ×30% + $4,000,000 × 70% × 40% + $4,200,000 × 70% × 58%
= $1,200,000 + $1,120,000 + $1,705,200
= $4,025,200
Since cash sales are 30% , so the credit sales would be 70%