Answer: Report the incident to the Federal Trade Commission.
Explanation:
Answer:
The maximum investment is $6,360.111
Explanation:
Giving the following information:
The placement of a new surface would reduce the annual maintenance cost to $500 per year for the first 3 years and to $1000 per year for the next 7 years. After 10 years the annual maintenance would again be $2500.
We need to find the net present value. The maximum initial investment will be the amount that makes the NPV cero.
NPV=∑[Cf/(1+i)^n]
Cf= cash flow
<u>For example:</u>
Year 1= 500/1.05= 476.19
Year 3= 500/1.05^3= 431.92
Year 5= 1,000/1.05^5= 783.53
NPV= 6,360.111
The maximum investment is $6,360.111
Answer:
c. Marketing concept
Explanation:
Marketing concept -
It is the strategy adopted by the organisation , in order to meet the demands of the consumers , tackle the competition , increase the profit margin and increase sale , is referred to as the marketing concept .
Hence , the marketing department of the organisation , tries to focus on the consumers , in order to beat the upcoming competition.
Hence , the given information of the question,
The correct option is c. Marketing concept .
The answer would be self-discipline
The definition of self-discipline: <span>the ability to control one's feelings and overcome one's weaknesses; the ability to pursue what one thinks is right despite temptations to abandon it.</span>