Answer:
B) –2%
Explanation:
The total return on an investment is calculated by,
Total Return = Capital gains ÷ Initial Investment x 100
First we will have to calculate capital gains of his investment,
He got 600 in dividends and 4,300 after selling the stock against the initial investment of $5,000.
So capital gains,
= 600 + 4,300 - 5,000
= -100
Total Return would be,
= -100 / 5,000 x 100
= -2% is the total return on his investment.
Answer: $40
Explanation:
First find the required return using CAPM;
Required return = Riskfree rate + beta * (Market return - riskfree rate)
= 6% + 0.5 * (13% - 6%)
= 9.5%
Then use DDM to determine intrinsic value;
= Next dividend / (Required return - growth rate)
= 5 / (9.5% - (-3%))
= $40
Answer:
I do not agree that “the only beneficiary of the entrepreneurial wealth is the entrepreneur him/herself.”
The entrepreneur may be the chief beneficiary when she is alive to reap the rewards of their entrepreneurial efforts. But, she is certainly not the only beneficiary of the entrepreneurial wealth that she creates. Nobody works in isolation. When the entrepreneur commences her business, society as a whole benefits because any individual wealth created increases the wealth of the nation and the world. She only gets the profit share of the created wealth. Customers who patronize her services and goods also derive satisfaction of needs (utility or value). The entrepreneur's wealth is also shared to the government in form of taxes. Suppliers of primary goods and services also share in the wealth of the entrepreneur. And employees of the entrepreneur also take a large share of the created wealth.
Explanation:
But, who is an entrepreneur? She is somebody who assumes some entrepreneurial (first-time) risks in order to set up a business for the manufacture or provision of goods and services for the purpose of profit. Her business may not be profitable in the short-run. She can even lose tons of money initially until the profit stage sets in. As she preserves, the profits will start rolling in, provided she had done her homework well.
Answer:
Manufacturing overhead for July will be $55000
Explanation:
We have given budgeted labor hour in month of July = 20000
Variable overhead rate = $5
So variable manufacturing overhead = 20000×$5 = $100000
Fixed manufacturing overhead = $25000
Now total manufacturing overhead = $100000+$25000 = $125000
Depreciation expense = $7000
So manufacturing overhead for July = $125000 - $7000 = $55000
My answer is A) ACCOUNTS CLERK.
The job of an accounts or accounting clerk is very repetitive.
These tasks are:
1) V<span>erifying the accuracy of invoices and other accounting documents/records.
2) Updating and maintaining accounting journals, ledgers and other records that details financial business transactions
3) Entering data into the computer system using defined computer programs
4) Compiling data and preparing a various of reports.
5) Reconciling records with internal company employees and management, or external vendors or customers.
6) </span>Investigating questionable data and r<span>ecommending actions to resolve discrepancies.
</span>