Answer:
Answer is $10,500.
Refer below.
Explanation:
Camille's Café is considering a project that will not produce any sales but will decrease cash expenses by $12,000. If the project is implemented, taxes will increase from $23,000 to $24,500 and depreciation will increase from $4,000 to $5,500. The amount of the operating cash flow using the top-down approach is:
$10,500
Answer:
See below
Explanation:
Given the above information, we will apply the formula below to compute direct labor rate variance.
Direct labor rate variance =
(SR - AR) × AH
Stanadard (Rate) SR = $6
Actual Hour (AR) = $6.25
Actual Hour (AH) = 30,000
Then,
Direct labor rate variance
= ($6 - $6.25) × 30,000
= -$0.25 × 30,000
= -$7,500
= $30,000 Unfavorable
It is unfavourable because the actual rate is more than the budgeted rate.
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.