Answer:
a. Warranty expense $480,000
b. Warrant liability $96,000
Explanation:
Solution-a
Warranty expense = 3%*100,000*$160
Warranty expense = $480,000
Solution-b
Warranty liability = $480,000 -($160*2,400)
Warranty liability = $96,000
Answer:
B)Unqualified applicants will need explanations about why they did not get the job.
Explanation:
From the question we are informed Auto parts manufacturer JEG Inc. who has a number of vacancies at lower management levels and wants to fill the positions from within the company itself rather than recruit externally. The company plans to e-mail the job specifications to all employees and post the jobs on the company Web site. In this case, what could weaken the company's decision, is that Unqualified applicants will need explanations about why they did not get the job.
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $33.33 per direct labor hour
Explanation:
Giving the following information:
Next year, the company anticipates total overhead costs of $2.5 million.
Estimated direct labor hours= 75,000
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 2,500,000/75,000
Answer:
Variables names cannot include a percent sign (%).
Explanation: