<span> the number of persons killed in highway accidents in the u.s.a. in 2016 was: 40,000The number of this deaths has been increased for about 6% compared to the previous year. This makes 2016 so far became the deadliest year in term of highway accidents</span>
Answer:
Option "A" is the correct answer to the following statement.
Explanation:
Implicit cost is a special type of opportunity cost, its generate when an organization or a business has to pay his cost and does not necessary to show it. for example, a businessman gets a salary from his organization.
- In this situation, Wilson owns a club and works as an accountant in it.
- This type of cost defines an Implicit cost for Wilson's health club.
Answer:
New required rate of return = 11.88%
Explanation:
<em>The capital asset pricing model is a risk-based model. Here, the return on equity is dependent on the level of reaction of the the equity to changes in the return on a market portfolio. These changes are captured as systematic risk. The magnitude by which a stock is affected by systematic risk is measured by beta. </em>
<em>Under CAPM, Ke= Rf + β(Rm-Rf) </em>
<em>Ke- required rate of return, Rf-risk-free rate (treasury bill rate), β= Beta, Rm= Return on market.
</em>
Using the model, we work out Beta which is not given and then re-calculate the required rate of return of the new stock
<em>Ke- 11.75 % Rf- 5.5, Rm-Rf = 4.75%, β= ?</em>
11.75% = 5.50% + β(4.75%)
11.75% -5.50% = β(4.75%)
(11.75-5.50)/4.75= β
1.315789474
= β
1.315
= β
New required rate of return
5.50% + 1.315(1.02×4.75)
11.875
New required rate of return = 11.88%
The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
<span>Banks pay pay interest on a daily basis compounded 365 days a year. They would have paid interest on $200 for the first half of the month and $100 for the second half of the month. This averages out to $100. If this is a homework question, then the answer is $150. AVERAGE OF BOTH HALF YEARS = (200+100)/2 happens to = $150,</span>