Answer:
90%
Step-by-step explanation:
Let R = 100
Since, Z = 30% of R
Therefore, Z = 30% *100 = 30
Since, W = 3Z
Therefore, W = 3*30 = 90
Percentage of W of R

The given equation is
(x - 2)² = 5(y + 1).
The given equation for the parabola is in the standard form
(x - h)² = 4p(y - k)
where
h = 2
4p = 5, so that p = 5/4
k = -1
The vertex is at
(h,k) or (2, -1)
The focus is located at
(h, k + p) or (2, -1 + 5/4) = (2, 1/4)
We should place the bulb at p = 5/4 from the vertex.
Answer: 1 1/4 or 1.25 cm
The diagram included should explain this.
<h2>
Answer with explanation:</h2>
As per given , we have
, n=331
Critical value for 90% Confidence interval : 
a) Confidence interval :


Hence, a 90% confidence interval for the proportion of Americans who decide to not go to college because they cannot a ord it : 
b) Margin of error : E=1.5%=0.015
Formula for sample size : 
For p =0.48 , we have

Hence, the required sample size to survey = 3002
Answer:
0.3425 = 34.25% probability it will be off probation in February 2020
Step-by-step explanation:
We have these desired outcomes:
Off probation in July 2019, with 0.25 probability, then continuing off in January, with 1 - 0.08 = 0.92 probability.
Still in probation in July 2019, with 1 - 0.25 = 0.75 probability, then coming off in January, with 0.15 probability.
What is the probability it will be off probation in February 2020?

0.3425 = 34.25% probability it will be off probation in February 2020