Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
$600.078
Explanation:
the mean is also the average which is the total sum divide by 5
Answer:
Debit cash by $71,250, factoring expense by $3,750 and credit account receivable by $75,000.
Explanation:
Step 1 of 2
Calculate the amount of factoring fee.
Factoring fee = 5% ×Account Receivable
=5%×$75,000
=$3,750
Step 2 of 2. Journey record. Image attached.
Debit cash by $71,250, factoring expense by $3,750 and credit account receivable by $75,000.
The results of this study indicate that employment decisions of some employers might not be status blind and could indicate illegal discrimination under Civil Rights Act of 1964.
<u>Explanation:</u>
An important act in US is The Civil Rights Act of 1964. This law came into act on 2nd July, 1964. This law has rules and regulations that are against the inequalities and discrimination that prevails in schools, public areas and also in employment areas. The inequality may be based on the gender, nationality, religion,race or color.
In the example given, the discrimination of employment occurs based on the names that belongs to white and black. It has been stated that the names related to whites will get 50% of callbacks when compared to the names of the blacks. Hence, the decisions that are taken by the employers should not be status blind and this illegal inequalities comes under Civil Rights Act of 1964.
Answer:
$2 or 7.84%
Explanation:
we need to determine the expected value of the firm's payments:
- $35 x 50% chance of doing well = $17.50
- $20 x 50% chance of doing poorly = $10
- total expected value = $27.50
Since investors are willing to pay $25.50 and the expected value in one year is $27.50, the promised return = $27.50 - $25.50 = $2 or 7.84% (= $2 / $25.50)