Explanation:
The bank runs the danger that just before the second year, the short-term interest rate will increase, increasing its Lending value, but leaving untouched the interest income the bank gets from either the Treasury bill.
Annual interest revenue of 0.04* $50 million= 2 million and annual interest costs for the bank (0.02)* $50 million= 1 million, between 2 per cent to 4 per cent for the Treasury note.
The bank makes a profit of $2 million – $1 million = $1 million. If the interest rate rises 1 percent, the bank’s profit falls to
((0.04)* $50 million) – ((0.03) * $50 million) = $500,000.
Answer:
d. quality assurance plan
:
Quality assurance plan is meant to ensure that the final products are matching to required quality. There are four basic steps of the quality assurance process: Plan, Do, Check, and Act.
Answer:
d. Sales allowance.
Explanation:
Gershwin Wallcovering Inc. shipped the wrong shade of paint to a customer. The customer agreed to keep the paint upon being offered a 15% price reduction. The price reduction is an example of sales allowance. Sales allowance can be defined as the reduction or decrease in the price, charging less to the customer due to some negligence of the seller, issues with product, late delivery, delayed delivery, or wrong price tag and incorrect price charged. Sales allowance is being created when the buyer has been sent the bill, but before he or she pays for it. Same is the case which can be seen here in this case where Gershwin Wallcovering Inc. has shipped the wrong shade of paint to a customer and had to offer the sales allowance.
Answer:
$3,412
Explanation:
The computation of the economic order quantity is shown below:
=
=
= 2,954 units
The carrying cost is
= $15.40 × 15%
= $2.31
The number of orders would be equal to
= Annual demand ÷ economic order quantity
= 120,000 ÷ 2,954 units
= 40.62 orders
Now The total cost of ordering cost is
Ordering cost = Number of orders × ordering cost per order
= 40.62 orders × $
84
= $3,412
Answer: None of the above
Explanation:
None of the options seem to be correct.
Stakeholder is the people who are interested in the the decision made by an organization. When a change takes place in an organization, the stakeholders are affected by such change. Stakeholders include board, managers, shareholders, workers etc.
The first option is wrong as stakeholders are incidental to the change process. They're always ever present in the change process.
The second option is wrong as well. Some stakeholders are decision makers and can influence the potential outcome of organizational restructuring. e.g board etc.
The third option is also incorrect. This is because stakeholder expertise in managing change should be considered by change leaders in the planning of adaptable organizational structures. Some stakeholders are expertise in change management and their knowledge is needed when there is planning of adaptable organizational structures.
That means we're left with only the Fourth option which is the right answer.