Answer:
the information is missing, so I looked for a similar question and found the attached image:
a) days inventory on hand = (average inventory / cost of goods sold) x 365 = ($14,000 / $120,000) x 365 = 42.58 days
b) inventory turnover ratio = cost of goods sold / average inventory = $120,000 / $14,000 = 8.57
I agree with Mr. David because the inventory turnover ratio of Golden Cup is already higher than the industry's average. That means that Golden Cup's current inventory level is appropriate and increasing it would only result in higher costs but would have very little influence on the company's sales.
Answer:
<u>FIFO</u>
Ending inventory: = 6745
Cost of goods sold: = 5120
<u>AVERAGE</u>
Ending inventory: 6215
Cost of goods sold: = 5650
Explanation:
The FIFO (First input, first output) method allows you to make an inventory valuation, taking into account that the first items that enter the stock are the first ones that come out.
In the method of valuation of weighted average cost inventory, a weighted average is used to determine the cost of goods sold and the value of the inventory. To do this, the cost of the goods available for sale is divided by the number of units available for sale.
<em>(See the attached form to see the calculations)</em>
Please forgive me if I’m wrong
I think it would be a.true
<span>Risk management is a
systematic process where its objectives are to identify, to assess, and to control
risks. These risks arise from operational factors and making decisions that
maintains the balance between risk costs with the mission benefits. The correct
steps are the following: First, the risk must be identified. This means that
the team must first uncover, recognize and describe the risks that might
possibly affect the project or its outcomes. Second, the risk will then be
analyzed. It is in this step that the
team must consider the consequences of each risk according to the nature of the
risk. The potential to affect project
goals will also be identified. Third, evaluation and ranking of risks will take
place. The magnitude of the risks will be part in the decision-making whether
they are acceptable or whether they are serious enough to warrant treatment.
Fourth, the risk must be treated. This is also known as the Risk Response Planning. The highest ranked risks must be identified and
plans must be made to treat or modify these so that the desirable risk levels
will be attained. Lastly, the risks
shall then be monitored and reviewed. In
this way, all the uncertainties, unpleasant surprises and barriers will be
fully monitored and if the team is determined, golden opportunities will
instead be achieved. </span>
Answer:
B) 16.0%
Explanation:
The return on investment (ROI) measures the profits earned by an investor divided by the total amount invested.
cost of old trucks = $13,000 x 2 = $26,000
cost of new truck = $52,000 - $26,000 = $26,000
Cooper's controllable margin = $97,000
Assets = $580,000
assets after purchasing new truck = $580,000 + $26,000 = $606,000
ROI = $97,000 / $606,000 = 16%