answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
1 year ago
12

Multi-product branding is:_______.

Business
1 answer:
Elan Coil [88]1 year ago
8 0

Answer:

b. a branding strategy in which a company uses one name for all of its products in a product class.

Explanation:

Multi-product branding is a branding strategy in which a company uses one name for all of its products in a product class.

Multi-product branding is a business strategy widely used by manufacturers, it involves producing and selling multiple products using the same brand name for all.

For instance, Pears may have Pears diapers, clothing lines, lipstick ranges, shoes, body lotions, eye shadow, foundation etc. They are all different products manufactured and all branded as Pears.

The merits and advantages of Multi-product branding is high brand awareness, low promotional and advertising costs, and brand equity return.

You might be interested in
CMN Inc. uses LIFO and has experienced increasing costs since its founding. CMN disclosed that the LIFO reserve (also known as t
Neporo4naja [7]

Answer:

$20 million

Explanation:

The computation of the ending inventory if FIFO is used

= LIFO reserve + Ending inventory based on LIFO inventory

= $3 million + $17 million

= $20 million

We simply added the LIFO reserve and LIFO ending inventory so that FIFO ending inventory can be computed. Hence, we take all the items for the computation part.

7 0
2 years ago
You are considering replacing your aging propane furnace for a natural gas model. The propane model originally cost $2,200, will
Nat2105 [25]

Answer:

The information is not complete (we do not know the useful life of the propane model), but the difference in costs between one project and the other is two large. The NPV of the savings for the gas model almost pays for the initial investment, plus the present value of the costs of using the gas model are much lower for future equivalent projects, we can assume that replacing the propane furnace with the gas model is a good investment.

We cannot determine exactly by how much the actual worth of the costs of the gas model are lower than the costs of the propane model, but there is no doubt that they are much lower. The only way that the propane model would have lower actual costs would that its useful life is much longer.

Explanation:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                         $0                                     $1,800

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 6 years                                 13 years

present value of the costs for first product life cycle:

                                                $3,559 (6 years)              $6,129 (13 years)

Since the useful lives of the alternatives are not the same, we must find a common denominator for the useful life of the alternatives. Here we have a problem because we are not given the information.

But we can assume that the useful life of a propane furnace is also 13 years:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                    $2,200                                  $2,200

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 13 years                                 13 years

residual value                            $0                                        $500

present value of total costs per life cycle:

                                                $8,190                                   $6,529

Now we need to determine the NPV of the money saved by using gas propane = -$140 (-$1,800, 9%, $200 saved during 12 periods and $700 received at last period), so basically the gas model almost pays for itself with the money it saves.

5 0
1 year ago
Jitensha Bike Parts was called to testify before the U.S. Congress. The CEO of Jitensha defended the company against an accusati
suter [353]

Answer:

the company includes at least 10% of overhead costs and an 8% profit margin in all the sales.

Explanation:

Dumping occurs when companies export their products at a lower price than domestic sales price. American laws prohibit dumping and require foreign firms to include 10% overhead costs + an 8% profit margin in the prices of the goods they export to the US.

5 0
2 years ago
The owner of supermarket chain Reynold's wants to offer nonfood items such as greeting cards and magazines. However, Reynold's d
Elis [28]

Answer:

E) rack jobbers.

Explanation:

Rack jobbers is defined as a company or trader that has an agreement with a seller to display their products in the retail stores and sell them. Usually channels used are not the traditional channels used to sell the products and can include: gas stations, grocery stores.

In such instances the profit realised is split between both parties. For example if Procter and Gamble provide a product rack to a grocery store this is called rack jobbers.

This will be Reynold's best option as he does not want to take care of setting up displays and maintaining inventory records.

6 0
1 year ago
Jersey Corporation has a process costing system in which it uses the weighted-average method. The equivalent units for conversio
solmaris [256]

Answer:

Units started=35,000 units

Explanation:

First we will have to calculate the number of units transferred out:

Equivalent units for month=47,500

Ending work in process inventory=10,000*0.75=7,500 units

Formula:

Equivalent units =Units transferred out+ Ending work in process inventory

Units transferred out=Equivalent units - Ending work in process inventory

Units transferred out=47,500=7,500

Units transferred out=40,000 units

Formula for calculating units in the start:

Units transferred out=Units in beginning inventory+Units Started-Units in Ending Inventory

40,000=15,000+Units started-10,000

Units Started=40,000-15,000+10,000

Units started=35,000 units

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Aggregate demand curves slope downwards for each of the following reasons except
    8·1 answer
  • Cho is working on poverty reduction in a Philadelphia public housing development. In the analysis he writes after the project, h
    14·2 answers
  • Navim Jain sold stock to investors in order to finance Sparkart, LLC, a company that markets software to track how many times mu
    12·1 answer
  • Recently, the spot market price of U.S. hot rolled steel plummeted to $400 per ton. Just one year ago, this same ton of steel co
    9·1 answer
  • "One of the problems with price competition is that price decreases by one competitor are easily observed by other competitors.
    5·1 answer
  • Dianne Doolittle wants to download an itemized invoice for the QuickBooks Online subscriptions on her wholesale billing account
    14·1 answer
  • Vargas Corporation is working on its direct labor budget for the next two months. Each unit of output requires 0.77 direct labor
    10·1 answer
  • Method A assumes simple interest over final fractional periods, while Method B assumes simple discount over final fractional per
    15·1 answer
  • You’re the manager of global opportunities for a U.S. manufacturer, who is considering expanding sales into Asia. Your market re
    10·1 answer
  • Stear Corp. decides to deposit $1,000 in its bank account. This cash was paid from the cash register of the company. What will b
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!