Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
35 days
Explanation:
Receivables turnover rate = 23.5
Payables turnover rate = 12.5
Inventory turnover rate = 19.15
Length of firm's operating cycle :
(Days sales in inventory + average collection period)
Days' sales in inventory = (365 days / inventory turnover ratio)
Days' sales in inventory = (365 / 19.15)
Days's sales in inventory = 18.717 days
Average collection period : (365 / accounts receivable turnover ratio)
Average collection period = (365 / 23.5)
Average collection period = 15.531
(18.717 + 15.531)
= 34.248
= 35 days
Answer:
$23,709
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of bond issued = $700,000
Duration = 5 years
Interest rate = 8%
Selling amount of bond = $728,700
Market rate of interest = 7%
Now,
Interest paid = Amount of bond issued × Interest rate
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Interest expense = Amount of bond sold × Market Interest rate
= $728,700 × 0.07
= $51,009
unamortized premium = Selling amount of bond - Amount of bond issued
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Amortized amount = Interest paid - Interest expense
= $56,000 - $50,009
= $4,991
Balance of the premiums on bonds payable account immediately following the first interest payment
= unamortized premium - Amortized amount
= $28,700 - $4,991
= $23,709
Answer:
The answer is: Total DPMO of the overall process is = 4,733.33
Explanation:
To calculate the defects per million opportunities (DPMO) we use the following formula:
DPMO = (D/(U*O))*1,000,000
- Defects = D
- Unit = U
- Opportunity to have a defect = O
We are given the following data:
<u>Service A:</u> <u>Service B:</u>
D = 10 D = 17
U = 500 U = 1,000
O = 15 O = 5
DPMO Service A = [10 / (500 x 15)] x 1,000,000 = 1,333.33
DPMO Service B = [17 / (1,000 x 5)] x 1,000,000 = 3,400
Total DPMO = 4,733.33
The nature of the program that the organization's managers are likely to follow is INNOVATIVE. The organization's manager wanted to improve the products and set a goal to reach so that the employee will do their best to reach the goal that they didn't exist five years ago.