Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%
Hey there!
Beginning: $4,200
Deposit in transit: not counted for ACB
Check printing charge: -$20
Note collected by bank of whiz: -$1,600
4,200 - 20 - 1,600 = 2,580
Adjusted cash balance = $2,580
Hope this helps!
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $33.33 per direct labor hour
Explanation:
Giving the following information:
Next year, the company anticipates total overhead costs of $2.5 million.
Estimated direct labor hours= 75,000
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 2,500,000/75,000
Answer:
Cost of goods sold on April 25 is $13.80 and the inventory balance is $55.20
Explanation:
Data given:total unit
Cost of purchase with data;
Date Amount
April 5 $10
April 10 $12
April 15 $14
April 20 $16
April 22 $17
Total cost 69
Average cost = total cost /total quantity
= 69/5
=13.8
The cost of the ending inventory is given on the balance sheet below
Date Purchases Cost of Inventory Bal. Avg Cost
goods sold
April 5 $10* 1 unit= $10 - $10 10/1 = $10
April 10 $12* 1 unit=$12 - 10+ 12 = 22 22/2 = 11
April 15 $14* 1 unit=$14 - 22+14 =36 36/3 = 12
April 20 $16* 1 unit= $16 - 36 +16 =52 52/4 = 13
April 22 $17* 1 unit = $17 - 52+17 =69 69/5 = 13.8
April 25 - 1 unit*13.8 = 13.80 69 - 13.8 = 55.20
Cost per unit
(300,000÷15,000)+20=40
Current profit
50×15,000−40×15,000=150,000
Profit change
60×15,000−40×15,000=300,000
units will knoll need to sell for profit to remain the same as before the price change is
(150,000+300,000)÷40=11,250