Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
Answer:
Let us consider the case of a bus turning around a corner with a constant velocity, as the bus approaches the corner, the velocity at say point A is Va, and is tangential to the curve with direction pointing away from the curve. Also, the velocity at another point say point B is Vb and is also tangential to the curve with direction pointing away from the curve.<em> </em><em>Although the velocity at point A and the velocity at point B have the same magnitude, their directions are different (velocity is a vector quantity), and hence we have a change in velocity. By definition, an acceleration occurs when we have a change in velocity, so the bus experiences an acceleration at the corner whose direction is away from the center of the corner</em>.
The acceleration is not aligned with the direction of travel because<em> the change in velocity is at a tangent (directed away) to the direction of travel of the bus.</em>
(a) 3.56 m/s
(b) 11 - 3.72a
(c) t = 5.9 s
(d) -11 m/s
For most of these problems, you're being asked the velocity of the rock as a function of t, while you've been given the position as a function of t. So first calculate the first derivative of the position function using the power rule.
y = 11t - 1.86t^2
y' = 11 - 3.72t
Now that you have the first derivative, it will give you the velocity as a function of t.
(a) Velocity after 2 seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72*2 = 11 - 7.44 = 3.56
So the velocity is 3.56 m/s
(b) Velocity after a seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72a
So the answer is 11 - 3.72a
(c) Use the quadratic formula to find the zeros for the position function y = 11t-1.86t^2. Roots are t = 0 and t = 5.913978495. The t = 0 is for the moment the rock was thrown, so the answer is t = 5.9 seconds.
(d) Plug in the value of t calculated for (c) into the velocity function, so:
y' = 11 - 3.72a
y' = 11 - 3.72*5.913978495
y' = 11 - 22
y' = -11
So the velocity is -11 m/s which makes sense since the total energy of the rock will remain constant, so it's coming down at the same speed as it was going up.
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230