Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
D. 14.25
Explanation:
Data provided as per the question below:-
Marginal Propensity to Save = $87.00
Earnings per share = $6.10
The computation of price earning ratio is shown below-
Price earning ratio = Marginal Propensity to Save ÷ Earnings per share
= $87.00 ÷ $6.10
= 14.25
Therefore for computing, the we simply applied the above formula.
Answer:
b. Job order production.
Explanation:
Job order production is the process of manufacturing non-standard or unique products for specific customers. Sometimes making a job order production is also called making a work order or making it an individual order, because each order or work is an order placed by the customer. In most cases, custom jobs are created only once. Many manufacturers specialize in mass production of custom products. Buyers come to the manufacturer with a special design or product, and the manufacturer develops and creates an individual product.
A customer-oriented production puts customer satisfaction at the center of each of its business decisions. Customer focus is defined as an approach to sales and customer relations, in which employees focus on helping customers meet their long-term needs and desires. Here, management and employees coordinate their individual and team goals in order to satisfy and retain customers. This contrasts, in particular, with a focus on sales, which is a strategic approach when the needs and desires of a company or seller are evaluated in relation to the client.
Just in Time production is an inventory strategy developed to increase production and productivity. All production processes (in-progress cost) and the type of production taking into consideration the time criteria in order to minimize the associated sub-costs are derived from the Japanese Kanban system. During production, it determines the order of work by considering the production of the next process. This strategy, which states that the order level is reached in the storage process and that the order must be met after this point, provides the most efficient storage volume and production continuity. In short, just in time, the demand is to produce as soon as possible with excellent quality and transport it to the right place at any time.
Job lot production is a production futures contract whose trading volume is below the level required by normal operations. These contracts or lots are available to add liquidity to futures exchanges by allowing smaller "participants" to enter the market.
Process production is a system from production in which a product goes through several processes or stages from production, which will be operated on a more continuous basis; for example, in oil refineries and petrochemical plants, where these processes include liquid or semi-solid materials. In the production of the main product, they say, gasoline, from such in the production process, by-products such as tar or creosote can inevitably arise.
Answer:
Accrued Loss on Purchase Commitments $2,000,000
Explanation:
December 31, (recognition of loss on purchase commitments)
- Dr Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
- Cr Accrued Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
Since the price of raw materials lowered by 2,000,000, the company lost money on its purchase commitments:
Purchase commitments loss = contracted price - market value = $5,000,000 - $3,000,000 = $2,000,000
The loss on purchase commitments is an expense, and accrued loss on purchase commitments is a liability.
Answer:
B. a decrease of $30,000
Explanation:
The computation of company’s overall profit is shown below:-
To continue = Contribution margin - Fixed cost
= $65,000 - $70,000
Loss = $5,000
To Discontinue = Unavoidable fixed cost ÷ 2
= $70,000 ÷ 2
= $35,000
So, Net Loss = To continue (Loss) - To Discontinue
= $5,000 - $35,000
= $30,000
Therefore there is a decrease of $30,000