She will save about $267.27 ($2160.24 - $1892.97) in interest over the course of a year if she transfers her balance to a credit card with an apr of 10.8%, compounded monthly. This problem can be solved using the compounding interest formula which stated as A = P*(1+i)^n. A is the amount affected by the compounding interest, i is the interest rate, and n is the period of time. You must find the amount using the 24.2% and 10.8% compounding interest and find the difference between them.
Darby's correct response is $0.045 per share.
Because we can calculate earnings per share by taking net income after taxes and then dividing it by the total number of common shares that are issued.
Income after taxes = <span>$2,000,000
shares = $44,000,000
Earnings per share = $2,000,000 / $44,000,000
=$2/$44
=$0.045</span>
Cost per unit
(300,000÷15,000)+20=40
Current profit
50×15,000−40×15,000=150,000
Profit change
60×15,000−40×15,000=300,000
units will knoll need to sell for profit to remain the same as before the price change is
(150,000+300,000)÷40=11,250
Answer: e. Funds that arise out of normal business operations from its suppliers, employees, and the government, and they include spontaneous increases in accounts payable and accruals.
Explanation:
Spontaneously Generated Funds are a result of an increase in sales. This then in turn leads to an increase in Accounts Payables, wages to employees and taxes to the Government. For example, if sales rise then the company will buy more from.its suppliers leading to a higher Payables balance.
It is used in the calculation of Additional Funds Needed where it along with an increase in Retained earnings is subtracted from the required increase in sales.
Answer:
Dividend
First year = $2.544
Second year = $3.053
Third year = $3.48
Fourth year = $3.97
Fifth year = $4.53
Sixth year =$5.16
Explanation:
As dividend is the share of earning distributed to the stockholders. The stockholders expects a good return from the company against their interst in the company. Company make a dividend policy and calculates the growth of dividend accordingly.
Dividend Paid = $2.12
Company expected 20% growth in next two years so,
Dividend First year = $2.12 x 120% = $2.544
Dividend Second year = $2.544 x 120% = $3.053
Dividend of following three years will grow at 14%
Dividend Third year = $3.053 x 114% = $3.48
Dividend Fourth year = $3.48 x 114% = $3.97
Dividend Fifth year = $3.97 x 114% = $4.53
After this it will grow 8% indefinitely
Dividend Sixth year = $4.53 x 114% = $5.16