Answer:
New required rate of return = 11.88%
Explanation:
<em>The capital asset pricing model is a risk-based model. Here, the return on equity is dependent on the level of reaction of the the equity to changes in the return on a market portfolio. These changes are captured as systematic risk. The magnitude by which a stock is affected by systematic risk is measured by beta. </em>
<em>Under CAPM, Ke= Rf + β(Rm-Rf) </em>
<em>Ke- required rate of return, Rf-risk-free rate (treasury bill rate), β= Beta, Rm= Return on market.
</em>
Using the model, we work out Beta which is not given and then re-calculate the required rate of return of the new stock
<em>Ke- 11.75 % Rf- 5.5, Rm-Rf = 4.75%, β= ?</em>
11.75% = 5.50% + β(4.75%)
11.75% -5.50% = β(4.75%)
(11.75-5.50)/4.75= β
1.315789474
= β
1.315
= β
New required rate of return
5.50% + 1.315(1.02×4.75)
11.875
New required rate of return = 11.88%
Answer:
amount of the net source $15
Explanation:
![source\ of\ cash =[Cash+AR+Inventory]- [Amount\ Payable]](https://tex.z-dn.net/?f=source%5C%20of%5C%20cash%20%3D%5BCash%2BAR%2BInventory%5D-%20%5BAmount%5C%20Payable%5D)
cash = $183
received amount = $392
inventory =$714
payable amounts =$463
current assest = (183+392+714)-463=$826
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
cash = $167
received amount = $409
inventory =$682
payable amounts =$447
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
Hence since current liabilities is more than current assests, therefore there will be loss of accounts
Hence source of cash= (826-811) = $15.
Answer:
The correct answer is:
A. when employees at the acquired company willingly embrace the cultural values of the acquiring organization.
Explanation:
Normally, employees of a company are so used to their culture and work environment that for them the implementation of new strategies work is a great impact process. Although the workers accept the change in a voluntary basis, for new organizations it is necessary to apply a plan in order to help employees to meet and get familiar with the new environment and way of working. It is this process of change and progress that is known as deculturation, or implementation and change of different ideas and plans for the working place.
Answer:
Consider the following calculations. The answer is $135,000.
Explanation:
Book value of inventory of acquiring company before combination = $90,000
Fair value of acquired inventory = $45,000
Amount of total inventory immediately after business combination = $90,000 + $45,000 = $135,000
Hence, answer is $135,000
Angelica's decision to completely redesign Mucho Dinero's organization indicates that she believes the best approach to her firm's problems is
A. restructuring.
Explanation:
Angelica has found that the problem that riddles her company is not something from the outside that can be cured from bailing out certain elements but comes from within in that it is imbibed in their own structure as a firm.
This means that they are lacking in communication between different structures inside the company. So the restructuring of the functional structures keeping in mind communication flow can do the trick for the firm.