This is ab example of a price floor. It is price that set by the government as a minimum price that would be imposed on a product. This value should be higher than that of the equilibrium price to be effective. It is used in order to prevent the prices to be too low.
Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
Answer:
Inventory= $5,040
Explanation:
Giving the following information:
March 1, 2021, inventory: 1,000 gallons @ $7.20 per gallon = $7,200
Purchases:
Mar. 10 600 gals @ $ 7.25
Mar. 16 800 gals @ $ 7.30
Mar. 23 600 gals @ $ 7.35
Sales:
Mar. 5 400 gals
Mar. 14 700 gals
Mar. 20 500 gals
Mar. 26 700 gals
Total units= 3,000
Total sales= 2,300
Ending inventory= 700 units
LIFO (last-in, first-out)
Inventory= 700*7.20= $5,040
Answer:
D. Re-order point = 26 days
Explanation:
Given,
Annual Demand, D = 2,080 units
Number of working days = 320 days
Lead time = 4 days
We know,
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (2,080/320)*4
Re-order point = (6.5*4)
Re-order point = 26 days
Therefore, the answer choice is D.
As there is no maximum and average lead time and no replenishment stock, I exclude the safety stock from the re-order point calculation.