Answer:
Consider the following calculations. The answer is $135,000.
Explanation:
Book value of inventory of acquiring company before combination = $90,000
Fair value of acquired inventory = $45,000
Amount of total inventory immediately after business combination = $90,000 + $45,000 = $135,000
Hence, answer is $135,000
Answer:
A. standard deviation = $500, expected return = $5,000
Explanation:
For analysis which investment involved the least amount of risk we need to determine the coefficient of variation i.e. shown below:
As we know that
Coefficient of variance = standard deviation ÷ expected return
A = $500 ÷ $5,000 = 0.10
B = $700 ÷ $500 = 1.40
C = $900 ÷ $800 = 1.125
D = $400 ÷ 350 = 1.143
As it can be seen that investment A has the leas amount of risk hence, the same is to be considered