Answer: Surplus
Explanation: There will be a surplus of 8000 tickets. Since soccer teams would be willing to supply 25000 tickets at $22 and the consumers are willing to purchase 17000 tickets at $22. The difference is (25000 ticket - 1700 ticket) = 8000 ticket.
Answer: Dina's labor the car wash dina receives the $300 per week and charles earns working for spotless car wash
Explanation: The flow from a firm to a household can be in the form of goods and services purchased by the household or in the form of flow of factor income to the household. Out of the given options, Dina's labor in the car wash and Charles earning from spotless car wash represent a flow of income from the firm to the households. While, Charles spending on airline tickets represent a flow from the household to the firm in the form of expenditure for buying a service. So, a and b are correct.
Answer:
a. Apple current ratio = Current asset / Current liabilities
= $128.78billion/ $101.27billion
= 1.27
b Apple Quick ratio = (Current asset - Inventory ) / Current liabilities
= ( $74.48billion + $17.58billion)/ $101.27billion
= $92.06billion/$101.27billion
= 0.91
c. Apple Cash ratio = cash and short-term investment / current liabilities
= $74.48billion / $101.27billion
= 0.77
d. By comparing the computed ratios of Apple and HPQ, it shows that Apple asset liquidity is better than that of HPQ. The current ratio of Apple is 1.27 as against 0.96 for HPQ. also in term of Quick ratio, Apple has 0.91 while HPQ has 0.54. The cash ratio of HPQ is 0.33 while Apple figure stood at 0.77
Explanation:
Answer: Checking for conflicts/Incompatibility among the competitive strategies of the company different business.
Explanation:
This will be a waste of effort and resources because the business are different there strategies are bound to be different, trying to reconcile different strategies for different business is uncalled for and not necessary.
Ranking the performance prospect of the business, accessing the competitive strength of each busines the company has diversity into, evaluation the prospective advantage of cross busines strategic fits along the value chain of the company's various busines, checking whether the company's resources meets the current requirements of it's business line up will all help to improve the company's performance.
Cost per unit
(300,000÷15,000)+20=40
Current profit
50×15,000−40×15,000=150,000
Profit change
60×15,000−40×15,000=300,000
units will knoll need to sell for profit to remain the same as before the price change is
(150,000+300,000)÷40=11,250