Answer:
$90,000; $18,000; $37,500; $34,500
Explanation:
Total contribution to GDP:
= Number of bicycles produces × Selling price of each
= 300 × $300
= $90,000
Value added by Firm T is calculated as follows:
= value of tires sold to Firm B
= Selling price of each tire × No. of tires produced
= $30 × 600
= $18,000
Value added by Firm F is calculated as follows:
= Value of bicycle frames sold to Firm B
= Selling price of each bicycle frame × No. of bicycle frames produced
= $125 × 300
= $37,500
Value added by Firm B:
= Value of bicycles sold to consumers - Cost of purchasing tires from Firm T - Cost of purchasing bicycle frames
= ($300 × 300) - $18,000 - $37,500
= $90,000 - $18,000 - $37,500
= $34,500
Answer:
resource smoothing
Explanation:
According to the definition provided in the question we can say that this is regarding resource smoothing. Like mentioned in the question this term refers to a management technique that adjusts the resources so that the requirements do not surpass the resource limits that the company has specified, by delaying the noncritical activities in order to allow for the important ones first.
If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
Milner's Star Express Cleaning
Income Statement For the Year Ended December 31, 20--
Fees Earned 13,835
Utilities Expense 153
Rent Expense 1,200
Wages Expense 1,650
total expenses <u> 3,003 </u>
net income 10,832
Explanation:
We will subtract the expenses account from the fees earned to get net income
The other accounts will be ignores as they are not used in the calculations for the net income
1 closing,2 appraisal and 4 prequalification
The answer for this question is. Sam had to mix equal parts of the two chemicals for the experiment. When we say equal, the same in number or amount. If equitably, dealing fairly or equitably with everyone. If equation, a complicated situation or issue. So the right answer is equal.