Answer:
a) 67% of filers surveyed plans to file their taxes electronically.
b) 613 people will use the professionals to prepare their taxes.
Explanation:
Given that;
survey shows 684 of 1021 people would most likely file electronically.
a)
to estimate the percentage of all taxpayers who file electronically, we say;
(684 / 1021) * 100% = 0.6699 = 0.67
therefore 67% of filers surveyed plans to file their taxes electronically.
b)
Given that 60% ( 0.6 ) said they would us professionals, now to find how many people did it this way, we say;
( 60 / 100) * 1021 = 612.6 = 613 (we are talking about number of person)
so 613 people will use the professionals to prepare their taxes.
Answer:
Mechanistic
Explanation:
Mechanistic is the correct answer as it is clearly mentioned that the person just placed the order and takes the payment which very categorically means that intervention in the entire process is quite less which is the basic definition of Mechanistic unlike the other given options.
Answer:
Explanation:
The journal entries are shown below:
On May 2:
Purchase A/c Dr $4,200
To Accounts Payable A/c $4,200
(Being purchase is made on credit)
On May 3:
Freight Inward A.c Dr $290
To Cash A/c $290
(Being freight expenses are paid in cash)
On May 5:
Accounts payable A/c Dr $350
To Purchase return $350
(Being purchase return is recorded)
On May 10:
Accounts payable A/c Dr $3,850
To Cash A/c $3,773
To Discount $77
(Being full amount is paid and the remaining balance is credited to the cash account)
The discount is computed below:
= (Purchase - purchase return) × discount rate
= ($4,200 - $350) × 2%
= $3,850 × 2%
= $77
On May 30:
Accounts receivable A/c Dr $4,900
To Sales revenue $4,900
(Being sales is recorded)
Answer:
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
Explanation:
The formula for a confidence interval is as follow:
Mean (Average price) +/- z-score x standard deviation / sqrt(n)
Formula Interpretation:
Mean = $141
z-score for 95% confidence interval = 1.96
standard deviation = $4
n = 16 --> sqrt (n) = 4
By using these inputs, we can calculate the confidence interval as follow:
141 +/- 1.96 x (4/4)
Confidence Interval is 139.04 - 142.96