Answer:
d. $1,080,000
Explanation:
Contribution per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
Contribution per unit = Selling price per unit - ( Direct Materials + Direct Labor + Variable Manufacturing Overhead + Variable Selling )
Contribution per unit = $160 - ($22 + $15+ $12 + $3)
Contribution per unit = $160 - $52
Contribution per unit = $108 per unit
Contribution margin for the next year = $108 per unit * 10,000
Contribution margin for the next year = $1,080,000
Answer:
a. the advertisements wasted money and time because they were not targeted properly
Explanation:
The advertisement is not well targeted, with the increased unemployment in this region and the fact that the major source of economic wealth ( the beer manufacturer) has been bought and relocated, means the economy is not well profiled for the luxury cars that are advertised.
The company should first of all do it's research to gauge how well profiled the residents of the economy is to their products.
Ideally the target if the advertisement should be a thriving economy where there is excess cash to purchase luxury goods.
Explanation:
Bank Reconciliation: The Bank reconciliation deals with the balance of the bank statement and the balance of the cash statement. The aim is to compare those two statements to allow the organization to run smoothly.
There are various transactions because of which the balance of the bank statement and the balance of the cash statement do not match We change the transactions accordingly to match those statements
The preparation of the bank reconciliation statement for the month of June is presented in the spreadsheet. Kindly find the attachment below:
The outstanding checks is
= $770 + $4,600
= $5,670
Hi there
The formula is
A=p (1+r/k)^kt
A future value?
P present value 1500
R interest rate 0.06
K compounded semiannual 2
T time 5 years
So
A=1,500×(1+0.06÷2)^(2×5)
A=2,015.87
Good luck