Answer: $5,400
Explanation:
The 300 students on average agreed that they would be willing to pay $18 fo the beautification project.
The total monetary value of the benefit of the beautification initiative, as suggested by the survey is the amount that would be accrued if every student paid for the project at their Average Willingness to pay.
This would be,
= 300 * 18
= $5,400
The Total Benefit as suggested by the Survey is $5,400.
NB - The Total Benefit as suggested by the Survey is LESS than the cost of the Survey so the project SHOULD NOT be embarked on.
Answer:
The correct anwer is E) A new CEO is an example of a strategic inflection point.
Explanation:
The statement that "A new CEO is an example of a strategic inflection point" is false since to determine a strategic inflection point we rely on other factors that affect companies such as the power of competitors, the power of customers, the power of potential competitors, the power of suppliers and the power of substitutes.
For example, if my product or service is exceeded 10 times more by the competition in quality or price; we are talking about a strategic inflection point.
Answer:
$19,215.65
Explanation:
To the determine the amount to be invested, we have to find the present value of $22,000 at 7%
P= FV ( 1 + r) ^-n
FV = Future value = $22,000
P = Present value
R = interest rate = 7%
N = number of years = 2
$22,000(1.07)^-2 = $19,215.65
I hope my answer helps you
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000
Answer:
c) the company uses small amounts of copyrighted material
Explanation:
According to the fair use doctrine, the government of the US permits uses of the copyrighted material if the amount of copyrighted material is in very small amount and also does not constitutes to unfair advantage over the company which has copyrighted the material formula. Whereas on the other hand, the employer will face legal action if the employee faces any injury at work and this is well addressed in employees right act.
Furthermore, age descrimination is a illegal act so the company will again face legal actions in this case too.