Answer:
Net dollar sales projection for this year is $645,840.
Explanation:
Last year = 15,000 units
Price = $45
Projected:
Sales = 15000 units x ( 1 + 30%) = 15000 units x ( 1 + 0.30) = 15000 units x 1.30 = 19,500 units
Price = $45 x ( 1 - 20%) = $45 x ( 1 - 0.20) = $45 x 0.80 = $36
Total Sales Projection = 19,500 x $36 = $702,000
Returned Marchandise = $702,000 x 8% = $56,160
Net Sale = Total Sales - Returned Marchandize = $702,000 - $56,160
Net Sale = $645,840
Answer: Historical comparison
Explanation:
Historical comparisons in organizations is when two or more events or cases are compared in order to discover a trend and evaluate the performance of an organization.
Apple Inc. had revenues of 234 billion USD coupled with a net income of $53 billion in 2015 and the figures represent an annual growth in revenue and the net income for 2014 indicated that an historical comparison has been done.
d.
Ron will not make his monthly goal of $1,270 and will need $741.68 to supplement his monthly income when he retires.
Probability assigned:|
x 30 60 120 180
P(x) .10 .40 .40 .10
Answer:
Jane
Price of Groupon for a revenue of $300 is:
$3
Explanation:
a) Data and Calculations:
Expected Sales volume:
Number of Tubes x 30 60 120 180
Probability P(x) .10 .40 .40 .10
Expected values 3 24 48 18
Total = 93 tubes
Groupon price = $300/93 = $3.23
b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily. The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.