Answer:
a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.
Entry;
DR Merina, Capital ..................................................................$80,000
CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000
(To record purchase of half of Merina Capital)
b.
DR Cash......................................................................$180,000
CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000
(To record Wayne investment)
<u>Working</u>
The current Capital amount is;
= 200,000 +160,000
= $360,000
If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;
2/3x = 360,000
x = 360,000/2/3
x = $540,000
Wayne's share would be;
= 1/3 * 540,000
= $180,000
Answer:
b. disturbances known as noise.
Explanation:
In the scenario given the question, Bradley can't focus on ads because his friends are discussing the TV program.
Bradley is unable to focus on commercial breaks as others are constantly discussing something else.
Their friends act disturbingly or verbally, acting as a hindrance.
so that as scenario of the question,
The correct answer is b. disturbances known as noise.
Answer:
$4,500
Explanation:
depreciation expense
= [revised cost of asset - salvage value]/[remaining life of the assets]
= [$39,000 - $3,00]/[8 years]
= $4,500
Therefore, The Depreciation expense for Year 6 is $4,500.