Answer:
350 units
Explanation:
The break even point shows the earnings that the company has to generate to be able to cover all the expenses. The formula to calculate the break even point is:
Break even point= Fixed costs / contribution margin
Break even point= $7,000/0.50
Break even point= $14,000
Now, to determine the break even point in units you have to divide $14,000 by the sales price per unit:
$14,000/$40= 350 units
According to this, the break even point in units is 350.
the purple bar is the tallest which means it has the most growth potential:
answer is: B. There will be a growing demand for nurse practitioners in the coming years.
Answer:
The price of the stock six years from now will be $56.94
Explanation:
To calculate the price of a stock that pays a dividend which grows at a constant rate forever, we use the constant growth model of DDM. The current price of stock using the constant growth model is calculated as follows,
P0 = D1 / r - g
As, we don't know the D1, that is dividend expected for the next year, we will calculate it first,
45 = D1 / (0.12 - 0.04)
45 * (0.12-0.04) = D1
45 * (0.08) = D1
3.6 = D1
We use the D1 to calculate the price today. Thus, we will use D7 to calculate the price six years from now.
D7 = D1 * (1+g)^6
P6 = 3.6 * (1+0.04)^6 / (0.12 - 0.04)
P6 = $56.939 rounded off to $56.94
Answer:
50% share.
Explanation:
Given:
There are only three firms in a market.
The largest firm has sales of $500 million.
The second-largest has sales of $300 million.
The smallest has sales of $200 million.
Question asked:
The market share of the largest firm is ?
Solution:
As we know:

Total sales of the largest company = $500 million.
Total sales of the market = Sales of largest firm + Sales of second largest firm+ Sales of smallest firm
Total sales of the market = $500 million + $300 million + $200 million
= $1000 million


Therefore, the market share of the largest firm is 50%.
Answer:
60
Explanation:
price-earnings ratio = price / earnings per share
earnings per share = net income / shares outstanding = $150 / 300 = $0.50
$30 / $0.50 = 60