<span>$322,970
The expression for the cash balance at the end of the month is
B = I + R - P
where
B = Balance at the end of the month.
I = Initial balance at the beginning of the month.
R = Receipts received during the month.
P = Payments made during the month.
So let's substitute the known values we have and solve for P
B = I + R - P
95230 = 72600 + 345600 - P
95230 = 418200 - P
95230 + P = 418200
P = 322970
So the cash payments made were $322,970</span>
Answer:
$4,835
Explanation:
The computation of the payment made by Long is shown below:
= Sale value of video system - discount + freight charges
where,
Discount = Sale value × discount rate
= $6,000 × 2%
= $1,200
The other items values remain the same
Now put all the values to the above formula,
So, the value would be equal to
= $6,000 - $1,200 + $35
= $4,835
Connie's next step should be
Not - go back and revisit her plan objectives
Maybe - Conduct primary research and analyze Fred's current customers.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
It is very essential for an entrepreneur who decides to start a new business to have a business plan that helps him in setting up the businesses in the right track and usage of funds in an effective manner. A business plan acts as a blue print of a new business and the objectives and resource utilization.
In the scenario give, Fred decides to start a new boutique and has conducted researches geographic locations and the type of boutiques supported by the demography. She must not then go back and review her plan objectives as she has decided to start it with a good plan and she may conduct a primary research about the current customers of him.
Answer:
5.5 Hours
Explanation:
The main difference among both the drivers is the number of jobs and the difference of working hours can only be determined by adding number of jobs. Sofia has two more jobs compared to victor. Following is the method to calculate the working hours:
4+0.75(2)=5.5 hours
Sofia is expected to work for 5.5 hours
Answer:
$166,666.67
Explanation:
Clarissa wants to take charge of finding a growing perpetuity that will pay a total amount of $5,000 per year to a local museum
She wants the annual amount paid to the museum to grow by 5% per year
= 5/100
= 0.05
The interest rate is 8%
= 8/100
= 0.08
Therefore, the amount used to fund the perpetuity can be calculated as follows
Pvo= $5,000/(0.08-0.05)
= $5,000/0.03
= $166,666.67
Hence Clarissa needs $166,666.67 to fund the perpetuity.