answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jenyasd209 [6]
2 years ago
7

A box of 8 crayons costs $0.96. How much does

Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]2 years ago
5 0
0.96/8= $0.12 (1 crayon)
0.12x30= $3.60
You might be interested in
Marvin has a coupon the discount is the rental of a full-size car by $25 they decide to buy insurance for each day if the cost i
ipn [44]

Answer: Marvin needs approximately 19 days to rent the car.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Amount Marvin get on a discount coupon = $25

She decided to buy insurance for each day.

Let the number of days be x

cost of insurance = $465

According to question, it becomes,

25x=465\\\\x=\frac{465}{25}\\\\x=18.6\\\\x=19\ days

Hence, Marvin needs approximately 19 days to rent the car.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Oscar and Kim have $22.00 each to spend at a book fair, where all students receive a 30% discount. They both want to purchase a
ziro4ka [17]
They are both correct in their computation

(28.5-28.5(.3))+.1(28.5-28.5(.3))=$21.945

28.5(.7)(1.1)=$21.945

And since they each have $22 to spend, they have enough to purchase the book.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression. * Captionless Image
raketka [301]

Answer:

An image without anything to explain it

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Please help! Tim and Jane both work at a company that sells boxes of breakfast cereal. The boxes of cereal cost £3.00 and the am
patriot [66]

Answer: Jane needs to reduce the price by 20%

Step-by-step explanation: The first thing to note is the original price of the cereal and that is given as £3 for every 160 grams.

The change proposed by Tim is as follows;

Put 25% more cereal in the box (and do not change the price). That means 160 g plus 25%. Mathematically, this can be expressed as;

New weight = 160 + (160 * 25%)

New weight = 160 + (160 * 0.25)

New weight = 160 + 40

New weight = 200

Hence, Tim's idea would result in a cereal box with 200 grams that still cost £3. At this rate, each gram would cost

1 gram = Price / Total grams

1 gram = 3/200

1 gram = 0.015

However, Jane has proposed that the amount of cereal in the box should not be changed, which means the box of cereals should remain 160 grams. The price should be reduced to give the same value as Tim's idea. This means 160 g of cereals should now sell for £0.015 per gram. That would bring the price of 160 g to,

1 gram = 0.015

160 grams = 0.015 * 160

160 grams = 2.4

With Jane's proposal, a 160 g box of cereal should now be sold at £2.4 each. That is a reduction of £0.6

Therefore, the percentage reduction can be calculated as follows;

% decrease = (0.6/3) * 100

% decrease = (1/5) * 100

% decrease = 20

From the results above, Jane should reduce the price (£3 per 160 g) by 20%.

7 0
2 years ago
Annie is creating a stencil for her artwork using a coordinate plane. The beginning of the left edge of the stencil falls at (2,
taurus [48]

Answer:

(A)(12, 9)

Step-by-step explanation:

Given:

The beginning of the left edge of the stencil falls at (2, −1).

A point, say Q on the stencil is at  (4, 1).

Point Q divides the stencil into the ratio 1:4.

We are required to find the end of the stencil.

Mathematically, Point Q divides the stencil internally in the ratio 1:4.

For internal division of a line with beginning point (x_1,y_1) and end point (x_2,y_2) in the ratio m:n, we use the formula

Q(x,y)=(\dfrac{mx_2+nx_1}{m+n} ,\dfrac{my_2+ny_1}{m+n} )

(x_1,y_1)=(2, -1), (x_2,y_2)=?, Q(x,y)=(4,1), m:n=1:4

Therefore:

(4,1)=(\dfrac{1x_2+4*2}{1+4} ,\dfrac{1y_2+4*-1}{1+4} )\\(4,1)=(\dfrac{x_2+8}{5} ,\dfrac{y_2-4}{5} )\\$Therefore:\\\dfrac{x_2+8}{5}=4\\x_2+8=4X5\\x_2=20-8=12\\$Similarly\\\dfrac{y_2-4}{5}=1\\y_2-4=5\\y_2=4+5=9\\(x_2,y_2)=(12,9)

The correct option is A.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Product A is an 8oz. Bottle of cough medicine that sells for $1.36. Product B is a 16oz. Bottle cough medicine that costs $3.20.
    15·2 answers
  • Relative to the graph of y=3sinx what is the shift of the graph of y=3sin(x+pi/3)
    13·1 answer
  • Nia plans to put enough money in the bank each week for 100 weeks so that the amount in the bank is always proportional to the w
    10·2 answers
  • A farmer uses 1/3 of his land to plant cassava, 2/5 of the remaining and to plant maize and the rest vegetables.if vegetables co
    8·1 answer
  • At a gas station the price of gas is $2.40 a gallon. Draw a graph to represent the relationship between the cost of gas and the
    12·1 answer
  • Suppose that 3% of all athletes are using the endurance-enhancing hormone EPO (you should be able to simply compute the percenta
    9·1 answer
  • A mouse traveled a total distance of 3/24 of a mile in a maze over the past three hours the mouse travel the same distance each
    15·1 answer
  • Elsie bought a video game for $85.00. If the store charges 170% of its cost for the game, how much is the store’s profit?
    11·1 answer
  • Write an algebraic expression for the following:<br> Divide 2w by 3xy
    14·1 answer
  • The owner of a health club decides to reduce the $35 membership fee by $5. What is the approximate percent decrease in the fee?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!