She will save about $267.27 ($2160.24 - $1892.97) in interest over the course of a year if she transfers her balance to a credit card with an apr of 10.8%, compounded monthly. This problem can be solved using the compounding interest formula which stated as A = P*(1+i)^n. A is the amount affected by the compounding interest, i is the interest rate, and n is the period of time. You must find the amount using the 24.2% and 10.8% compounding interest and find the difference between them.
Answer:
a. 4.89%
b. 5.23%
Explanation:
We use the rate formula which is shown in the attached spreadsheet
Given that,
Present value = $2,000 × 108.96% = $2,179.20
Future value or Face value = $2,000
PMT = $2,000 × 5.7% ÷ 2 = $57
NPER = 16 years × 2 = 32 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this,
a. The yield to maturity of the bond is 4.89%
b. The current yield would be
= 57 × 2 ÷ $2,179.20
= 5.23%
Answer: Profit of charging the optimal block price is 73.5 cent or $0.74.
Explanation:
Given that,
The inverse demand function: P = 25 − 3Q (in cents)
Cost of producing = C(Q) = 1 + 4Q (in cents)
By charging the optimal block price, the firm produce at a point where
Price = Marginal Cost (MC)
MC = 4
Therefore,
25 − 3Q = 4
Q = 7
Consumer Surplus = Profit of charging the optimal block price=0.5 × (y-intercept of the demand curve -MC) × Q
= 0.5(25 - 4) × 7
= 73.5 cent
It is equivalent to $0.74.