Answer:


Step-by-step explanation:
a. #Assume that nothing has changed.
The confidence interval is 95%. the level of significance is 
Margin of error, ME=4.5%=0.045
-Denote the sample proportion of passengers who prefer aisle seats as
.
- When
is unknown, assume its prior value as 0.:

The sample size required is thus calculated as:

Hence, the sample size required is approximately 475 passengers
b. Given the confidence level of 95%, ME=0.045 and 
The sample size is calculated as(when
is known):
![n=\frac{[z_{0.5\alpha}]^2\hat p(1-\hat p)}{(ME)^2}\\\\\\z_{0.5\alpha}=1.96, \\\\n={1.96^2\times 0.36(1-0.36)}{0.045^2}\\\\=437.08\\\\n\approx 438\ passengers](https://tex.z-dn.net/?f=n%3D%5Cfrac%7B%5Bz_%7B0.5%5Calpha%7D%5D%5E2%5Chat%20p%281-%5Chat%20p%29%7D%7B%28ME%29%5E2%7D%5C%5C%5C%5C%5C%5Cz_%7B0.5%5Calpha%7D%3D1.96%2C%20%5C%5C%5C%5Cn%3D%7B1.96%5E2%5Ctimes%200.36%281-0.36%29%7D%7B0.045%5E2%7D%5C%5C%5C%5C%3D437.08%5C%5C%5C%5Cn%5Capprox%20438%5C%20passengers)
Hence, the sample required given 36% prefer an aisle seat is approximately 438 passengers.