Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
Answer: This is a lot to read , and I dont feel like reading it , plus im in 8th grade I dont understand this tbh :(
Explanation:
Answer:
In order to find IRR we have to set the present value of all cash flows to 0,
IRR is the rate at which if we discount the payments the NPV (net present value) will be 0
-1875000+
415,350/(1+IRR)
415,350/(1+IRR)^2
415,350/(1+IRR)^3
415,350/(1+IRR)^4
415,350/(1+IRR)^5
415,350/(1+IRR)^6
415,350/(1+IRR)^7
Now we can use trial and error to see at what rate will the npv be
IRR= 12.35%
Another simple way of doing is using the cash flow function of a financial calculator and input these values.
CF0=1875000
C01=415,350
C02=415,350
C03=415,350
C04=415,350
C05=415,350
C06=415,350
C07=415,350
Explanation:
I wanna say d would be the answer but it could also be banking services
The scenario given above is an example of cultural manners and customs. Cultural manners and customs has to do with the the ways societies do things in foreign countries. Manners and customs typically affect both the management and marketing operation of a company. International companies must understand the manners and customs of the country where they are located in order to succeed.