Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
The value of a share of KTI's stock today is closest to 9.5% , 0.004375
.
Explanation:
Investment Investment (ROI) is an investment performance metric used to evaluate or compare the success of a variety of investment operations.
In addition to the spending price, ROI aims to explicitly calculate the make value of a single project.
g = retention rate
ROI = 0.75*13% = 9.5%,
Price = 1.75/(0.10-0.0975) = 0.004375
Answer: about two out of three small firms close within five years of their founding
Explanation:
According to a research that was done, it was found that out of three small firms, two close within the first five years they were established.
The reasons that were said to have caused this failure were funding challenges, faulty business model, inadequate management team and marketing initiatives that were unsuccessful.
Therefore, small business owners sgoutd try as much as possible to curtail risks that could possibly lead to the downfall of the business and also make sure the consumers are willing to purchase the product at the price given and that the product satisfies their needs.