Answer:
B) target market
Explanation:
Target market -
It is the group of customers , who are specifically targeted by the company to sell the goods and services , is known as target market .
The company usually directs its attention towards these people , while producing the goods and services .
The target market depends on the income , lifestyle and location of the consumer .
Hence , from the question , the correct term for the given information is target market .
Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered
Answer: Old machine should be replaced.
Explanation:
The variable manufacturing cost will reduce by:
= 624,000 - 524,000
= $100,000
Over a period of 5 years this will be:
= 100,000 * 5
= $500,000
Selling the old machine would bring in $32,000:
= 500,000 + 32,000
= $532,000
The cost of the new machine would reduce this gross benefit by:
= 532,000 - 455,100
= $76,900
<em>Net income will increase by a total of $76,900 over the 5 year period if the new machine is bought so it should be bought. </em>
Answer:
A and B
Explanation:
When you own a business you must keep in mind that most employees would rather use a windows computer rather than a Mac as they are less likely to have used them in the past. This would decrease productivity. Additionally one would have to pay for a course teaching them to use Apple computers which is unnecessary. Additionally Windows Computers are largely cheaper. These savings can be reinvested into the business