Answer:
The answer is: January 5
Explanation:
This is a bill and hold arrangement which enables payment ahead of the delivery of the equipment.
Once Merkel places the purchase order, it should record the cost of the office equipment. It is usual that companies pay in advance a percentage of the total cost and the rest when the equipment is delivered.
Answer:
value of right = $1.95
Explanation:
given data
new shares = $19 plus 3
current market price = $26.80
to find out
value of one right
solution
we get here value of rights that is express as
value of rights =
.............1
value of rights =
value of rights = 
value of right = $1.95
Answer:
$6.25 per ton of coal
Explanation:
the depletion base = purchase cost + restoration costs
- purchase cost = $20 million
- restoration costs = $6 million
depletion base = $26,000,000
depletion rate per ton of coal = (depletion base - salvage value) / estimated reserves = ($26,000,000 - $1,000,000) / 4,000,000 = $6.25 per ton of coal
The depletion rate follows the same concepts as depreciation of fixed assets, but instead of using a fixed asset, you are extracting materials and decreasing the value of the deposits.
If your taking about resturants a busser usually buss tables meaning they clean and make sure the table is nice and clean for the next customer who arives.