Except (D)
because it's 25N not 0.25N
f = 180 - p - c
to find the amount of fat subtract the protein and carbs from the original 180 calories
Answer:
Step-by-step explanation:
The distance the light traveled to the ground is the range of the plane expressed as:
R = U*√2H/g
U is he velocity
H is the max height
g is the acc. due to gravity
Let us get U first using the formula
H = u²sin²Ф/2g
1000 = u²sin²60/2(9.81)
1000*19.62 = 0.8660u²
19620 = 0.8660u²
u² = 19620/0.8660
u² = 22655.88
u = √22655.88
u = 150.52m/s
Next is to get the range
R = 150.52√2(1000)/9.81
R = 150.52 √2000/9.81
R = 150.52√203.87
R = 150.52*14.28
R = 2149.16m
Hence the distance the light traveled to the ground is 2,149.16m
Answer:
The probability is 0.8
Step-by-step explanation:
The key to answering this question is considering the fact that the two married employees be treated as a single unit.
Now what this means is that we would be having 8 desks to assign.
Mathematically, the number of ways to assign 8 desks to 8 employees is equal to 8!
Now, the number of ways the couple can interchange their desks is just 2 ways
Thus, the number of ways to assign desks such that the couple has adjacent desks is 2(8!)
The number of ways to assign desks among all six employees randomly is 9!
Thus, the probability that the couple will have adjacent desks would be ;
2(8!)/9! = 2/9
This means that the probability that the couple have non adjacent desks is 1-2/9 = 7/9 = 0.77778
Which is 0.8 to the nearest tenth of a percent