The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12
1 gallon = 128 ounces, so we can write:
Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12
Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04
Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32
Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
Point S makes the two connected angles the same. They both have right angles.
And one side of each is congruent.
This means you know 2 angles are the same and one side is the same.
You would use ASA (Angle, Side, Angle)
For the answer to the question above asking <span>how many years was his money invested? The for the answer above is simple, it is I = Prt
</span>1200 = 1000 * 0.08 * t
<span>1200 = 80t
the answer is 15 years.
I hope my answer helped you. Have a nice day!
</span>
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Well, 12/12=1, which I guess is the smallest number we can get, and 12 is divisible by 2 too.