Answer:
0.6
Step-by-step explanation:
Given: Mean= $750
Standard deviation= $60
First, lets find out z-score of the interval between $624 and $768.
z score= 
z score= 
∴ z score for $624 is -2.1
Now, finding z score for $768
Z score= 
∴ z score for $768 is 0.3
As per the z score table, the value for -2.1 is 0.0179 and for 0.3 is 0.6179
Now, subtracting the value to get proportion

∴ There are 0.6 proportion of laptops are in the range of $624 and $768
Volume of a Right circular cylinder=πr²h
Using "Cavaliers principle" or Just pire logic... it can be understood that...
if we were to cut of the base and top of the cylinder such that it will make up to be a right circular cylinder and join the other two pieces on top; We would obtain a Right circular cylinder With The same radius and height as the Given cylinder.
So;
Given. Base area B=81πcm²
also Base area =πr²
=>πr²=81π cm²
=>r=√81=9cm
Also Given;
Height h=3r
=>Height,h=3×9=27cm
So;Volume of cylinder V=πr²h ;(r²=81,h=27)
=>V=(81×27×22)/7
=>V=6867.18cm³ (approx.)
So,Required Volume =6867.18cm³(approx.)
Hope it helps...
Regards,
Leukonov/Olegion.
The transformation was a 180° rotation about the origin.
Because, if we take formulas of rotation about the origin:
X1=x*cos£+y*sin£.
Y1=-x*sin£+y*cis£.
And £=180°
Than we recieve
x1=-x
y1=-y