<span>Using the kinematic equations:
(final velocity)^2 = (initial velocity)^2 - 2 * acceleration * distance
Assuming the acceleration/deceleration on the car is constant from a constant force on the brakes. Converting from mph to m/s using 0.447 (so 34 mph is 15.2 m/s)
(0)^2 = (15.2)^2 - 2 * acceleration * 29
acceleration = 4.0 m/s^2
Had the car been going 105.4 mph (47.1 m/s)
(0)^2 = (47.1)^2 - 2 * 4 * distance
distance = 277 meters</span>
Answer:
91
Step-by-step explanation:
40/.44
Answer:
6 units
Step-by-step explanation:
Given: Points H and F lie on circle with center C. EG = 12, EC = 9 and ∠GEC = 90°.
To find: Length of GH.
Sol: EC = CH = 9 (Radius of the same circle are equal)
Now, GC = GH + CH
GC = GH + 9
Now In ΔEGC, using pythagoras theorem,
......(ΔEGC is a right triangle)





Now, Let GH = <em>x</em>

On rearranging,




So x = 6 and x = - 24
∵ x cannot be - 24 as it will not satisfy the property of right triangle.
Therefore, the length of line segment GH = 6 units. so, Option (D) is the correct answer.
Answer: The required inequality is
and its solution is 
Step-by-step explanation: Given that Mustafa, Heloise, and Gia have written more than a combined total of 22 articles for the school newspaper.
Also, Heloise has written
as many articles as Mustafa has and Gia has written
as many articles as Mustafa has.
We are to write an inequality to determine the number of articles, m, Mustafa could have written for the school newspaper. Also, to solve the inequality.
Since m denotes the number of articles that Mustafa could have written. Then, according to the given information, we have

And the solution of the above inequality is as follows :

Thus, the required inequality is
and its solution is 
d = 58h + 256
Let me know if you need me to explain this! :)