Answer: Average unit cost=$5.800 per unit
Cost of Ending inventory =$3,190
Explanation:
Average unit cost
First purchase= 650 units x $4=$2,600
Second Purchase=750 units x $6 =$4,500
Third Purchase= 850 units x $7 = $5,950
Total Cost = $13,050
Average unit cost = Total cost/ number of units =13,050/(650+750+850)= 13,050/2250= $5.8 per unit
Cost of Ending inventory = 550 unts at hand x $5.8 =$3,190
(using the average cost method)
Answer:
The total economic cost is $40,500 per year
Explanation:
The total economic cost per year is equal to the sum of:
* The opportunity cost relating to sacrificing the current work Greg is working on which is equal to his yearly salary of : $40,00.
* The opportunity cost relating to sacrificing the interest income earned on $10,000 saving, which he is now used for purchasing equipment, which is calculated as: 10,000 * current rate of savings = 10,000* 5% = $500 ( total cost of equipment is not included because e could sell the equipment for what he paid later on).
=> So, total economic cost per year is $40,000 + $500 = $40,500.
Answer: d. The FTC’s Red Flags Rule
Explanation:
The Federal Trade Commission has a Red Flags Rules that requires that financial institutions like Banks should implement a program that is capable of flagging instances of suspicious activity that could point to identity theft in the covered accounts that it holds.
This bank's customers are seeing some suspicious activity in their checking accounts which could point to a case of identity theft. The Red Flags rule could therefore be the most relevant rule to the manager's discovery.
The percentage of American workers that were classified as employed in the industry that is automotive-related is only 20%. There were only 2 out 10 Americans who are working on this job. Automotive jobs cover auto dealerships, and manufacturing plants.