Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
It describes the problem of transaction costs and negotiation.
Explanation:
Externalities are situations that arise when the activities of an organization affects another for good or bad, but with the first organization that caused the change, receiving no benefits (if it was a positive change), or bearing no costs (if it as a negative change).
Ronald Coase proposed some theories about the possible solutions to externalities. One of them is negotiation between the two parties involved. The problem with this solution is the high costs of transaction that could be spent before an agreement is reached. The number of people involved in the negotiation could also be a problem.
<span>The best and most correct answer among the choices provided by the question is the third choice. It is advisable to e</span><span>xplore the printing options since you have the ability to print multiple slides on one page. </span><span>I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!</span>
Management accounting is the process of measuring and
analyzing financial and non-financial information that is relevant to the
company. This is an important part of the
Controller’s function in an organization since the Controller directly reports
to the chief financial officer. The report contains pieces of information which
contributes in making strategic decisions to achieve the goal of the
organization.
Answer:
$1.2 per mile
Explanation:
Computation of the variable cost per mile using the high-low method
Using this formula
Variable cost per mile = (Highest activity cost - Lowest activity cost)/(Highest activity - Lowest activity)
Let plug in the
Variable cost per mile= (14,721 - 13,503)/(8,510 - 7,495)
Variable cost per mile= 1,218/1,015
Variable cost per mile=$1.2 per mile
Therefore the Variable cost per mile will be $1.2 per mile.