Answer:
Step-by-step explanation:
some rules of logarithmic function


vice-versa 
If ㏑(a) = ㏑(b), then a = b
∴ 
Use the 2nd rule to simplify it

2㏑(2x) - ㏑(10x) = ㏑(30)
Use the 3rd rule in the 1st term
∵ 2㏑(2x) = ㏑(2x)² = ㏑(4x²)
∴ ㏑(4x²) - ㏑(10x) = ㏑(30)
- Use the 1st rule with the left hand side

Use the 4th rule

Multiply both sides by 5
∴ 2 x = 150
- Divide both sides by 2
∴ x = 75
The value of x = 75
Answer: 20% of 500= 100
So 500-100 = 400
4x100= 400
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
From the image of the leaning tower of Pisa, we can see that it passes through the point (7.75, 0) and (10.75, 42).
a) The equation of a line in slope intercept form is given by y = mx + b, where m is the slope and b is the intercept. Also, the equation of line passing through

Hence since it passes through (7.75, 0) and (10.75, 42), the equation is:

b) When the tower is 56 meters tall, i.e. y = 56, we need to find the value of x:
y = 14x - 108.5
56 = 14x - 108.5
56 + 108.5 = 14x
164.5=14x
x = 164.5/14
x = 11.75
When the tower is 56 meters tall, the top of the tower is 11.75 m off center
Answer:
11 adult tickets
Step-by-step explanation:
I guess you want the number of adult tickets sold.
That is 20% of 55
= 0.20*55
= 11 (answer)
Answer:
The approximate probability that more than 360 of these people will be against increasing taxes is P(Z> <u>0.6-0.45)</u>
√0.45*0.55/600
The right answer is B.
Step-by-step explanation:
According to the given data we have the following:
sample size, h=600
probability against increase tax p=0.45
The probability that in a sample of 600 people, more that 360 people will be against increasing taxes.
We find that P(P>360/600)=P(P>0.6)
The sample proposition of p is approximately normally distributed mith mean p=0.45
standard deviation σ=√P(1-P)/n=√0.45(1-0.45)/600
If x≅N(u,σ∧∧-2), then z=(x-u)/σ≅N(0,1)
Now, P(P>0.6)=P(<u>P-P</u> > <u>0.6-0.45)</u>
σ √0.45*0.55/600
=P(Z> <u>0.6-0.45)</u>
√0.45*0.55/600