Answer:
The amount which is to be debited to the account of Patents is $35,000
Explanation:
Patent is the right which is given to an investor to stop other people or an individual using or making their invention.
So, company incurred $150,000 for the research and development costs in order to develop the patent and $35,000 is paid for legal fees.
Therefore, the amount of $35,000, is the aggregate amount of patent as it is paid in obtaining the patent.
Answer:
The correct answer is letter "D": Insurance companies will only cover losses suffered while the policy is already in place.
Explanation:
Regardless of the type of insurance you purchase, the purpose of the coverage is having a policy in case an unexpected unfortunate event takes place. <em>Insurances do not enroll individuals who need the policy just because of an ongoing accident</em>. Those individuals could enroll in an insurance plan but the ongoing accident will not be covered by the company. Only those events happening when the policy is already valid are subject to evaluation for coverage.
The correct answer is D) There are problems with security and privacy.
The main disadvantage of moving to e-money LOADING... or moving to a cashless society is "There are problems with security and privacy."
Technology has brought many advantages to the way people do business, facilitating transactions, bank payments, deposits, and many more functions. However, it also has risks and disadvantages. The most important risk that has already affected thousands of people is the security and privacy of data.
There have been cases such as the clients of Target supermarket that suffered from stolen information and hackers used their credit cards to make purchases. Private concerns of data uploaded on social media sites such as Faceb*ok have been used to other purposes and the President of this company had to testify members of the US Congress.
Answer:
<em>3.57% per Annum or 0.0357</em>
Explanation:
Recall that,
By Taking a long position in two of the 4% coupon bonds and a short position in one of the 8% coupon bonds it results in the following
The Year 0: 90- 2 x 80 = -70
The Year 10: 200- 100 = 100
Since both coupons cancel each other.
In 10 years time a $100 will be the same to $70 today.
The 10-year rate, R, (10-year-rate) is given as,
The rate is 1/10 in 100/70 =0.0357 or 3.57% per year.
.
Answer:
Total material price variance= $380 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Material A:
Purchase= 1,000 units
Purchase price= $2.1
Standard price= $2
Material B:
Purchase= 2,400 units
Purchase price= $2.8
Standard price= $3
<u>To calculate the total material price variance, we need to use the following formula on each material:</u>
<u></u>
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
<u>Material A:</u>
Direct material price variance= (2 -2.1)*1,000
Direct material price variance= $100 unfavorable
<u>Material B:</u>
Direct material price variance= (3 - 2.8)*2,400
Direct material price variance= $480 favorable
Total material price variance= -100 + 480
Total material price variance= $380 favorable