Answer: E. The population decreased by 11% each year.
Step-by-step explanation: In A, the pollution increases at a constant rate, but in a linear way, in other words in each day, the pollution increases 10 grams; The same goes for C: ice "grows" a few milimeters each day; In D, as volume is calculated by the multiplication of π and its radius, the increase in the volume is still linear. In B, the proportionality is related to the power of the turbine not the growth or decay of it. In E, a population grows or decreases in a form of A=A₀(1±r)^t. In this case: A = A₀ (1-0.11)^t.
In conclusion, the function that better describes an exponential growth or decay is the decrease of a population.
June :
900 + 0.02(48,500) + 0.018(48500 - 17500) =
900 + 970 + 558 = 2428 <==
July :
900 + .02(50,200) + 0.018(50200 - 17500) =
900 + 1004 + 588.60 = 2492.60 <===
Answer:
Step-by-step explanation:
Where are the choices?
m and f are the cups of milk and flour, respectively.
m = ¼f + 1
Answer:
∅1=15°,∅2=75°,∅3=105°,∅4=165°,∅5=195°,∅6=255°,∅7=285°,
∅8=345°
Step-by-step explanation:
Data
r = 8 sin(2θ), r = 4 and r=4
iqualiting; 8.sin(2∅)=4; sin(2∅)=1/2, 2∅=asin(1/2), 2∅=30°, ∅=15°
according the graph 2, the cut points are:
I quadrant:
0+15° = 15°
90°-15°=75°
II quadrant:
90°+15°=105°
180°-15°=165°
III quadrant:
180°+15°=195°
270°-15°=255°
IV quadrant:
270°+15°=285°
360°-15°=345°
No intersection whit the pole (0)
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
Given the linear regression of Y: "Annual salary" as a function of X: "Mean score on teaching evaluation" of a population of university professors. It is desired to study whether student evaluations are related to salaries.
The population equation line is
E(Y)= β₀ + β₁X
Using the information of a n= 100 sample, the following data was calculated:
R²= 0.23
Coefficient Standard Error
Intercept 25675.5 11393
x 5321 2119
The estimated equation is
^Y= 25675.5 + 5321X
Now if the interest is to test if the teaching evaluation affects the proffesor's annual salary, the hypotheses are:
H₀: β = 0
H₁: β ≠ 0
There are two statistic you can use to make this test, a Student's t or an ANOVA F.
Since you have information about the estimation of β you can calculate the two tailed t test using the formula:
~
= 25.1109
The p-value is two-tailed, and is the probability of getting a value as extreme as the calculated
under the distribution 
p-value < 0.00001
I hope it helps!