Answer:
Assuming Simon’s AGI is $40,000.
Gambling losses are only deductible to the extent of gambling winnings. Thus,Simon cannot deduct any of the $4,300 gambling losses. The $3,160 transportation expenses are also nondeductible as they are deemed to be personal expenses. The $2,650 broker management fees are deductible as investment fees (miscellaneous itemized deductions subject to the 2% AGI floor), and the $1,030 tax return fees are also deductible as miscellaneous itemized deductions subject to the 2% AGI floor.
Thus, $2,650 + $1,030 – (2% x $40,000 AGI) = $2,880 deduction
Answer:
The financial advantages from further processing the batch into two end products is $44.
Explanation:
- The financial advantages from further process can fiber into industrial fiber is calculated as:
+ Price of industrial fiber - price of can fiber - cost of further process into industrial fiber = 45 - 21 - 13 = $11.
- The financial advantages from further process can juice into molasses is calculated as:
+ Price of molasses - price of molasses - cost of further process into molasses = 103 - 29 - 41 = $33.
The total financial advantages from further processing the batch into two end products is calculated as: The financial advantages from further process can fiber into industrial fiber + The financial advantages from further process can juice into molasses = 11 + 33 = $44.
Try making discount to 5% they will have to pay just a little more for what they are buying. Try moving the payment to 822,000 so you can save the 441 dollars.
Answer:
- <u>Best Buy sells 560 iPods</u>
- <u>Sears sells 70 iPods</u>
Explanation:
You may set a system of equations.
<u>1. Name the variables: </u>
- B= <em>number of iPods</em> sold by <em>Best Buy</em>
- S =<em> number of iPods</em> sold by <em>Sears</em>
<u>2. Translate every verbal statement into a mathematical expression</u>
a) <em>A local Best Buy sells 8 times as many iPods as Sears</em>.
b) <em>The difference between their sales is 490 iPods</em>.
<u>3. Solve the system of equations</u>
a) Substitute B = 8S into the second equation
b) Add like terms
c) Divide both sides by 7
d) Substitue S = 70 into B = 8S
<u>Solution:</u>
- Best Buy sells 560 iPods
- Sears sells 70 iPods
The prime rate is the base rate for any financial transaction. The prime rate is considered for each type of lending instruments by the bank. bank add a margin % over the prime rate and offer loan/instrument at the increased rate.
In the given case, the BestBank's Visa credit card discloses an A.P.R. of "Prime Rate + 5.74% to Prime Rate + 22.74%, which means the A.P.R is calculated on the basis of Prime rate and any change in prime rate will directly affect the A.P.R.
The Prime Rate has increased from 3.25% to 4.25%, it means the increase of 1%. Hence the A.P.R. Shall also increase by 1%.
Hence the correct answer is:
b. Increase in A.P.R by 1%